فلاشینگ چیست؟

توسط روابط عمومی

فلاشینگ سقف شیروانی

فلاشینگ در بسیاری از قسمت‌های بیرونی خانه دیده می‌شود. در ایوان‌ها، دیوارها، در و پنجره‌ها، و حتی در پِی خانه، از فلاشینگ استفاده می‌شود، اما رایج‌ترین قسمت سقف است. هرچیزی که از میان سقف بگذرد یا به آن وصل شود، یک فلاشینگ خواهد داشت. دودکش، پنجره شیروانی، پنجره سقف، تهویه و آبروهای در جایی که به سقف وصل می‌شوند، یا داخل سقف می‌شوند، فلاشینگ دارند.

هدف از فلاشینگ سقفی

هدف از فلاشینگ سقی در درجه اول ایجاد یک سقف آب‌بندی شده است. بدون یک فلاشینگ مناسب، آب باران از طریق دودکش، یا قسمت بالایی تایل‌های سقف، پایین آمده، و در جایی که دودکش از سقف بیرون زده، به قسمت درونی خانه نفوذ می‌کند.

به‌علاوه در خانه‌ای که سقف شیب‌دار دارد و ممکن است شامل یک پنجره شیروانی با سقف شیب‌دار باشد، به جایی که سقف‌ها به هم می‌رسند در هر دو طرف آبرو می‌گویند. بدون ساخت فلاشینگ در این آبروها، آب بارانی که از هر دو سقف پایین می‌آید از میان سقف به داخل خانه جاری می‌شود. فلاشینگ تضمین می‌کند که درزها کماکان ضد‌‌آب باشند.

استفاده از نوار سیمانی در درزها کافی نیست. حتی با اضافه کردن یک ماده چسباننده، آب کماکان راه خودش را از پشت نوار پیدا می‌کند. در مدت زمان کوتاهی سیمان ترک خواهد خورد و کم‌کم از جایش در می‌آید و منجر به یک نشت بزرگ به داخل خانه می‌شود.

مصالح مورد استفاده در فلاشینگ سقفی

سال‌ها قبل تقریباً همه فلاشینگ‌ها از ورقه‌های سربی ساخته می‌شدند. سرب فلزی نرم است، که می‌توان به آسانی با آن کار کرد، و بدون ترک خوردن یا شکستن آن را به شکل‌های مختلفی در آورد. امروزه،‌ به خاطر هزینه‌ها، و به‌علت نگرانی‌ از آلودگی سربی، مصالحی مانند ورق گالوانیزه، لاستیک، پلاستیک، و حتی کاغذ‌های آغشته به ماده ضد‌آب، هم به کار‌ برده می‌شوند. در جاهایی که از سرب استفاده می‌شود، معمولاً با یک رنگ ضدآب آن را رنگ می‌کنند.

نصب فلاشینگ سقفی

اولاً، صحبت از اهمیت یک فلاشینگ سقفی که درست نصب شده باشد، زیاده گویی نیست. بدون آن، خیلی مهم نیست که از چه نوع ورق یا ساندویچ پانلی استفاده می‌شود، سقف چه‌قدر زیبا شده‌است، یا هزینه ساختش چه‌قدر می‌باشد. آب باران در سقف نفوذ می‌کند، مشکلات عمده داخلی ایجاد می‌کند، و اگر مشکل سریعاً حل نشود سقف را پایین خواهد‌آورد.

اگر ساختمان نوساز با سقف سفالی باشد، یا اینکه یک سقفش تازه نصب شده باشد، معمولاً فلاشینگ‌ها قبل از گذاشتن تایل یا ورق سقف شیروانی نصب می‌شوند. اگر به خاطر نشتی ناشی از آسیب یا کهنه شدن، فلاشینگ‌ها عوض شوند،‌ در مورد آبروها، در هرطرف دو یا سه ردیف از تایل‌ها باید برداشته شوند. با این کار، اگر لازم باشد، می‌توان به‌آسانی فلاشینگ قدیمی آبرو را برداشت و فلاشینگ جدید را نصب کرد.

فلاشینگ‌های دودکش در هرطرف، معمولاً دو تکه هستند. تکه پایینی در زیر ورق سقف شیروانی نصب می‌شود و چند سانتی‌متر از دیواره عمودی دودکش بالا آورده می‌شود. تکه بالایی در شکافی که در ملات بین آجرکاری ایجاد شده، حدوداً در ارتفاع ۱۵ سانتی‌متری، نصب می‌شود. لبه بالایی فلاشینگ در شکاف قرار می‌گیرد، و روی آن دوباره با ملات آب‌بندی می‌شود. سپس فلاشینگ با دقت به پایین فشار داده می‌شود تا روی فلاشینگ پایینی را بگیرد، و تا ۲ سانتی‌متری ورق‌های سقف پایین می‌آید.

فلاشینگ دودکش سقف شیروانی

 

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

4/5 stars (3 Stimmen)

بازگشت به لیست بلاگ

دیدگاه‌ها

دیدگاه توسط مسعود روشن |

ایا شما فلاشینگ تولید میکنید؟

افزودن یک دیدگاه

جمع 9 و 5 برابر است با؟