اصول بارگیری و حمل و نقل ساندویچ پانل

توسط روابط عمومی

بسته بندی ساندویچ پانل

تخلیه و جابجایی و انبار کردن ساندویچ پانل در محل پروژه و یا محل احداث سازه یک مرحله‌ی بسیار حساس می‌باشد که باید کاملا با رعایت ایمنی و نهایت ظرافت انجام شود در غیر اینصورت آسیب‌های جبرانناپذیری به ساندویچ پانل ها وارد می‌شود.

دستورالعمل حمل و نقل ساندویچ پانل شامل بسته‌بندی صحیح در کارخانه، بارگیری، انتقال و تخلیه بار می‌شود. که در هر مرحله دقت عمل و رعایت نکات ایمنی ضروری می‌باشد.

بارگیری ساندویچ پانل ها در کارخانه معمولا با استفاده از لیفت تراک صورت می‌گیرد که یکی از مهم‌ترین مراحل در حمل و جابجایی ساندویچ پانل است. پالت‌ها بسته به نوع، ضخامت و تعداد پانل ها تشکیل می‌شوند و بعد از آماده‌سازی پالت، اپراتور لیفت تراک، چنگال‌های لیفت تراک را در محل هایی که تعادل پالت را نگه دارند قرار داده و پالت را بلند کرده و در کامیون بارگیری می‌کند.

برخی از کارخانه ها با استفاده از جرثقیل بارگیری می‌نمایند که در این روش می‌بایست دقت کرد که تسمه‌های جرثقیل در محل‌های مشخص شده قرار گرفته و به هیچ وجه تسمه در وسط پالت قرار نگیرد.

به هنگام بارگیری جهت جلوگیری از فشردگی ساندویچ پانل ها به هم باید عمل هوادهی مناسب صورت بگیرد.

برای حمل ساندویچ پانل ها از کارخانه به محل احداث ساختمان ترجیحا از کامیون سرپوشیده استفاده می‌شود. با توجه به طول برش ساندویچ پانل نوع کامیون مشخص می‌شود. در نوع کامیون می‌بایست دقت کرد که ساندویچ پان ‌های انباشته شده ارتفاعی بیشتر از ۲ متر نداشته و عرض بیشتر از اتاق کامیون را اشغال نکنند.

از جمله مواردی که در دستورالعمل حمل و نقل ساندویچ پانل اهمیت می‌یابد، میزان حمل بار اضافی و سقف ذخیره‌سازی می‌باشد. در واقع میزان بار قرار گرفته بر روی آن‌ها محاسبه می‌شود تا بار زیادی در هنگام بسته‌بندی بر روی آن‌ها قرار نگیرد.

با توجه به اینکه ساندویچ پانل ها معمولا روی کامیون‌های کفی بارگیری و حمل می‌شوند، می‌بایست توسط تسمه‌ی پارچه‌ای آن‌ها را مهار کرد. هر کامیون می‌بایست حداقل ۶ تسمه داشته باشد تا حداکثر هر دو متر یک تسمه به ساندویچ پانل ها بسته شود. دقت شود : بعد از هر ۱۰۰ کیلومتر رانندگی، می‌بایست تسمه‌ها توسط راننده کنترل شده و مجددا سفت گردند. سرعت توصیه شده برای حمل ساندویچ پانل حداکثر ۸۰ کیلومتر بر ساعت می‌باشد. جهت جلوگیری از کثیف شده پانل ها می‌بایست روی آن‌ها هنگام حمل چادر کشیده شود.

تخلیه ساندویچ پانل باید بوسیله یک جرثقیل انجام بگیرد که در این روش می‌بایست توسط یک اوپراتور با تجربه و جرثقیل مجهز به شاهین (lifting beam) و تسمه‌های پارچه‌ای مناسب باشد تا هنگام بلند کردن و جابجایی ساندویچ پانل آسیبی به سطح ساندویچ پانل ها وارد نشده و در حالت تعادل کامل ساندویچ پانل ها بلند شود. دقت کنید که در طول بارگذاری و بار برداری آسیبی از سوی چنگک جرثقیل به ساندویچ پانل وارد نشود. توجه داشته باشید که هر بسته از ساندویچ پانل را بطور جداگانه از ماشین باربری تخلیه شود. و همچنین سطح داخلی چنگال به منظور جلوگیری از آسیب دیدگی پانل ها باید تمیز و صاف باشد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

3/5 stars (2 Stimmen)

بازگشت به لیست بلاگ

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 1 و 2 را محاسبه نمایید.