مقایسه ساندویچ پانل PUR و EPS

توسط روابط عمومی

مقایسه ساندویچ پانل PUR و EPS

از ساندویچ پانل‌ها می‌توان در ساخت دیوار و سقف ساختمان‌ها و همچنین پوشش‌ تجهیزات صنعتی، دستگاه‌های تهویه و غیره استفاده کرد. این پانل‌ها طی پروسه‌‌ی پیوسته‌ی اتصال هسته‌ی عایق به دو لایه‌ی بیرونی، که غالبا دو ورق فلزی است، تولید می‌شوند. حاصل کار ساندویچ پانلی است متشکل از چندین لایه. ورق‌های فلزی در برابر شرایط آب و هوایی همچون باران و برف عایق بوده و زیبا هم هستند. این پانل‌ها در برابر عوامل فرسایشی نیز مقاومت می‌کنند. ساندویچ پانل‌ها هنگامی که در معرض رطوبت، بخار، برف، مواد شیمیایی یا دیگر شرایط سخت قرار می‌گیرند ویژگی‌های خود را حفظ می‌کنند.

هسته ساندویچ پانل، متشکل از فوم پلی اورتان PUR، فوم پلی ایزوسیوناریت PIR، لایه پلی استایرن وسیع EPS یا پشم سنگ MWF، عایق صوتی و حرارتی کاملی است. هنگامی که این هسته در کنار ورق‌ها قرار می‌گیرد، به سدی در برابر آتش، برف، باد، دما و دیگر عوامل تبدیل می‌شود.

ساخت دیوار با استفاده از ساندویچ پانل دیواری مزایای بی‌شماری دارد:

 • خواص عایقی عالی. رسانایی گرمایی پانل‌های دارای هسته‌ی فوم پلی ایزوسیوناریت ۰٫۰۲ W/(m·K) است.
 • مقاومت عالی در برابر شرایط آب و هوایی، با حفظ خواص و ظاهر به مدت چندین سال. وقتی که پوششی مناسب شرایط محلی مشخص انتخاب کنید، این پانل ها بدون هیچ مشکلی چندین سال دوام می‌آورند.
 • نفوذناپذیری- آب، برف و رطوبت به داخل نفوذ نخواهد کرد. اتصالاتی که به درستی اجرا شده‌اند، اگر استانداردهای نصب رعایت شوند، ضمانتی برای نفوذناپذیری هستند.
 • عایق صوتی. مواد اولیه هسته اگر به درستی انتخاب شود می‌تواند پارامترهای عایق صوتی خیلی خوبی در اختیار می‌گذارد. این پارامترها وقتی اهمیت دوچندان پیدا می‌کنند که جلوگیری از صدای بیرون، کاهش انتشار صدای صنعتی به خارج ساختمان یا کاهش صدا در داخل ساختمان در دستور کار باشد.
 • خواص ضدحریق. بکارگیری هسته‌ی مناسب ضمانت‌کننده‌ی محافظت در برابر حریق تا سطح 120 EL (پشم سنگ) است. این مقدار، حفاظت از مسیرهای فرار و جداسازی محفظه‌های آتش از یکدیگر را امکان‌پذیر می‌کند.
 • نصب سریع و آسان، هزینه کم ساخت، هزینه عملکرد کمتر از ساختمان‌های دیگر. پانل با فوم ضخیم ۵۰ میلی‌متری PIR دارای ضریب انتقال حرارتی (U) یک دیوار بتن اسفنجی ضخیم ۷۵ سانتی‌متری، یک دیوار کاشی ساختمانی سفالی ضخیم ۶۰ سانتی‌متری یا یک دیوار آجری ضخیم ۱۹۰ سانتی‌متری است.
 • تحمل وزن بالا. پانل‌های سقفی، بسته به ضخامت و منطقه اقلیمی مورد نظر، توان تحمل حجم برف و باد تا بیش از ۳ متر را دارا هستند. پانل‌های دیواری در بسیاری موارد می‌توانند تا ۶ متر را تحمل کنند.
 • این موضوع باعث کاهش شدید هزینه‌های مربوط به سازه‌ی حامل و کل ساختمان نیز می‌شود.
 • هزینه کل برق مصرفی در تولید مواد لازم برای عایق‌سازی حرارتیِ ساختمان به طور میانگین طی دو یا سه سال پس از نصب جبران می‌شود.
 • مواد به کار گرفته شده در تولید قابل بازیافت هستند. ورق‌های گالوانیزه را می‌توان دوباره به کار برد، مواد اضافی هسته را نیز می‌توان بازیافت کرد، و این درحالی است که تولید خود پانل‌ها برای محیط زیست مضر نیست.

موارد کاربرد

دامنه کاربرد ساندویچ پانل بسیار گسترده است: در انبارها، سالن‌های تولیدی، تاسیسات تجاری کوچک و بزرگ، ساختمان‌های عمومی مانند باشگاه‌های ورزشی و استخرها، دامداری‌ها مانند گاوداری و مرغداری، و سالن‌های پرورش قارچ. ساندویچ پانل‌ها همچنین در کارخانه‌های فرآوری مواد غذایی کاربرد دارند. در همه مکان‌هایی که شرایط بهداشتی حائز اهمیت است، بدون هیچگونه اثری روی مواد غذایی در تماس با ساندویچ پانل و مقاومت در برابر مواد شیمیایی مورد استفاده در فرآوری و پاکسازی مواد غذایی.

ساندویچ پانل‌های غرب‌پانل را می‌توان به عنوان دیوار ساختمان‌ (داخلی و خارجی)، سقف و سقف‌‌ کاذب در سالن‌هایی که نیازمند محافظت دوچندان هستند، استفاده کرد.

ساندویچ پانل‌ها، درصورتی که پوشش مناسب داشته باشند، در فضای مملو از نمک (مانند مناطق ساحلی) یا در سطوح بالای آلودگی صنعتی دوام بالایی دارند.

ویژگی‌های ساندویچ پانل‌های PUR و PIR

ساندویچ پانل پلی اورتان PUR غرب‌پانل دارای هسته‌های فوم پلی اورتان هستند. فوم PUR/PIR ماده‌ای است با خواص گرمایی و عایقی عالی، که با میزان رسانایی گرمایی نشان داده می‌شود.

λ = ۰٫۰۲۰ W/m*K (PIR)

λ = ۰٫۰۲۲ W/m*K (PUR)

این فوم ماده خوبی برای مقاومت صوتی‌ است. با ضریب مقاومت آکوستیک:

Rw = ۲۵-۲۷ dB

و ضریب جذب آکوستیک:

αw = ۰٫۱۵

 • ساندویچ پانل‌هایپلی اورتان به دلیل خواص فوم PUR و PIR ضداشتعال (درجه‌ی B) هستند.
 • پانل‌های دارای هسته‌ی فوم نتایج بسیار خوبی در آزمون‌های رفتار سوختن از خود نشان می‌دهند. بسته به نوع فوم و ضخامت آن، کلاس مقاومتشان دربرابر آتش EI 15 (PUR) و EI 30 (PIR) است.
 • خواص اتصالی مناسب این پانل‌ها نفوذناپذیری عالی را تضمین می‌کنند و مانع نفوذ هوا شده و مقاومت کاملی دربرابر بخار و بادوباران دارند.
 • کاربردهای ساندویچ پانل‌های PUR شامل ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی می‌شود.

ویژگی‌های ساندویچ پانل پلی استایرن EPS

هسته‌ی ساندویچ پانل‌های پلی استایرن EPS غرب‌پانل از لایه‌های پلی استایرن ساخته شده است. پلی استایرن دارای خواص حرارتی و عایقی بسیار خوب است، که از طریق میزان رسانایی گرمایی قابل مشاهده است (λ = ۰٫۰۴۰ W/m*K).

 • خواص مقاومت صوتی ساندویچ پانل‌های دارای هسته‌ی EPS خوب است. با میانگین اندازه‌گیری شده‌ی ضریب مقاومت آکوستیک خاص: (Rw = ۲۳-۲۴ dB)
 • عکس‌العمل در برابر آتش ساندویچ پانل‌های EPS به گونه‌ای است که می‌توان آن‌ها را جزو مواد کندساز آتش دسته‌بندی کرد.
 • ساندویچ پانل‌های دارای هسته‌ی EPS دارای کلاس مقاومت آتش (E 60 / EW 60) می‌باشند.
 • خواص اتصالی مناسب این ساندویچ پانل‌ها نفوذناپذیری عالی را تضمین می‌کنند و مانع نفوذ هوا شده و مقاومت کاملی در برابر بخار و باد و باران دارند.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

1/5 stars (1 Stimme)

بازگشت به لیست بلاگ

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 3 و 3 را محاسبه نمایید.