درای وال چیست؟

توسط روابط عمومی

درای وال چیست؟

درای وال نوعی دیوار است که در معنای فارسی به آن دیوار خشک می‌گویند. زیرا که در ساخت این دیوار از هیچگونه مصالح تر (مانند ملات ماسه سیمان و…) استفاده نمی‌شود. دیوار خشک در ساختمان سازی به ورقه گچی گفته می‌شود که میان دو لایه ضخیمی از کاغذ یا مقوا فشرده شده باشد. درای وال در سازه سبک ال اس اف کاربرد دارد.

این سیستمی است که معمولا در آن صفحه‌ای از سنگ گچ، همراه مواد افزودنی یا بدون آن، بین ورق‌های ضخیم رویی و کاغذ پشتی – که از آن در ساخت دیوارهای داخلی و سقف‌ها استفاده می‌شود - فشرده می‌شود. سنگ گچ با الیافی از کاغذ، فایبر گلاس یا مخلوطی از هر دو ترکیب می‌شود، همچنین با یک نرم‌کننده، یک ماده کف‌زا و مواد افزودنی مختلفی نیز مخلوط می‌شوند که می‌تواند باعث کاهش کپک، کاهش قابلیت اشتعال و جذب بالاتر آب شود. ساخت درای وال عبارت است از استفاده از دیوارها بدون استفاده از ملات یا گچ.

مزایای سیستم درای وال

 • ساخت سریع‌تر
 • راحتی بهتر برای محیط داخلی
 • ساخت و ساز مقرون به صرفه
 • برپایی سریع‌تر سازه
 • کاهش بار
 • انعطاف‌پذیری
 • ساخت و ساز خشک
 • وزن سبک‌تر
 • مقاوم در برابر آتش
 • پایدار
 • سطوح یکنواخت صاف و بدون هیچ گونه نوسان
 • عاری از جمع شدگی و ترکهای خزش
 • می‌توانند برای ساخت دیوارهای منظم، سقف و همچنین به عنوان پارتیشن استفاده شوند

انواع مختلف سیستم‌های درای وال

درای وال معمولی

تخته سفید معمولی- نوع متفاوتی از درای وال است. این رنگ معمولاً از طرف پشت به رنگ قهوه ای و از طرف رو به اتاق به رنگ خاکستری یا سفید است. همچنین در میان انواع درای وال، ارزان ترین نوع آن است و می‌توان از آن در هر جای خانه استفاده کرد. این ماده در اندازه‌های مختلف ضخامت از 3.8 اینچ تا یک اینچ وجود دارد.

درای وال تخته سبز

تخته‌های سبز نوعی از درای وال هستند که مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت دارند. این مصالح از درای وال معمولی گران ترند و دارای یک مانع ضد آب هستند که نصب آن مناسب مکان‌هایی است که در آن‌ها رطوبت زیادی جمع می‌شود مانند آشپزخانه و زیرزمین. همچنین در مکان‌هایی مانند دیوارهای حمام و اتاق‌های لباسشویی و تاسیساتی به عنوان پشتیبان کاشی استفاده می‌شود.

درای وال تخته آبی

تخته‌های آبی دارای دو ویژگی مقاومت در برابر رطوبت و کپک قارچی است. کاغذ رویی آن از کیفیت جذب خاصی برخوردار است. می‌توانید از این موارد برای مکان هایی مانند اتاق لباسشویی و حمام استفاده کنید.

درای وال بنفش

درای وال بنفش در برابر رطوبت، کپک و قارچ مقاومت بالا و منحصر به فردی دارد. همچنین در برابر خراش ها، فرورفتگی‌ها و خراش‌ها نیز بسیار مقاوم است و باعث می‌شود دوام بیشتری داشته و در طی سال‌ها به تعمیرات کمتری نیاز داشته باشد. می‌توان آن را در حمام، محل لباسشویی، گاراژها و سایر مناطق مستعد بارندگی و منابع آب استفاده کرد.

درای وال بدون کاغذ

این مدل از صفحات از آنجا که هسته ی گچی دارد، شبیه درای وال است. تفاوت در این است که به جای استفاده از کاغذ به عنوان یک پوشش بیرونی، از فایبرگلاس استفاده می‌شود. هسته گچ در درای وال‌های کاغذی نیز برخلاف هسته درای وال‌های سنتی در برابر آب مقاوم است. حمام، آشپزخانه، زیرزمین و گاراژها مناطقی هستند که می‌توانند از نصب درای وال بدون کاغذ بهره مند شوند.

درای وال مقاوم در برابر آتش نوع X

این نوع درای وال یک صفحه گچی داخلی است که از مجموعه ای سخت و مقاوم در برابر آتش با هسته گچ نوع X ساخته شده است. این هسته محصور در کاغذ رویی عاج رنگ و کاغذ پشتی آستر به صورت محکم لایه بندی شده است. درای وال نوع X با الیاف خاص غیر قابل احتراق ساخته می‌شود. به طور معمول ضخامتی نزدیک ۱۵ سانتی‌متر دارد و هر گونه ضخامت اضافی صفحه نیز می‌تواند ویژگی‌های عایق صوتی آن را بهبود بخشد.

درای وال عایق صدا

این مدل از درای وال از آنجایی که چگالی بالاتری دارد در نتیجه برش آن نیز دشوارتر است. در داخل جلدهای جلویی و پشتی لایه هایی از الیاف چوب، گچ و پلیمر نهفته است. این لایه‌ها کلاس انتقال صدا -Sound Transmission Class (or STC)- را افزایش می‌دهند و صدای ورودی به اتاق دیگر را کاهش چشمگیری پیدا می‌کند. از این نوع درای وال‌ها می‌توان در خانه‌های محله ای پرسروصدا و یا برای اتاق‌های موسیقی و یا استودیو‌ها استفاده کرد.

موادی مورد استفاده در سیستم درای وال

مواد درای وال شامل تخته سه لایه و خمیر چوب، تخته پنبه نسوز آزبست سیمان و گچ است. تخته‌های الیاف چوب و خمیر کاغذ از طریق فشرده سازی لایه‌ها یا ذرات چوب به همراه چسب ساخته می‌شوند و با دانه‌های چوب و انواع دیگر اثرات سطحی تولید می‌شوند. آن‌ها همچنین با ظرفیت‌های بالای صوتی (مهار کننده صدا) و حرارتی (عایق) در دسترس هستند. صفحات آزبست سیمان از مخلوطی از سیمان پرتلند (Portland) و الیاف آزبست تشکیل شده اند که خیس شده و سپس به منظور تبدیل به صفحه یا ورق فشرده شده اند. الیاف آلی برای تقویت انعطاف پذیری به برخی از تخته‌های آزبست سیمان اضافه می‌شوند و همچنین می‌توان تخته‌ها را با مواد عمل آورنده، مواد افزودنی ضد آب و انواع مواد دیگر برای بهبود عملکرد و سهولت کار مخلوط کرد. ورقهای سیمان آزبست نازک معمولاً با تخته سه لا یا تخته عایق پشتیبانی میشوند تا مقاومت آن‌ها در برابر ضربه افزایش یابد.

اندازه محصول

121.92 * 243.84 سانتی متر : این ابعاد نصب عمودی یا افقی را امکان پذیر می‌کنند.

121.92 * 304.8 سانتی متر: برای دیوارهای بلند و سقف‌های گسترده مناسب است.

121.92 * 365.76سانتی متر: امکان اجرای اتاقها و مناطق با سقف بلند را فراهم می‌کند. همچنین در پانل‌های کمتری مساحت بیشتری را پوشش می‌دهد.

ضخامت محصول

3.5 سانتی متر : برای دیوارهایی که انحنای ظریفی دارند؛ ایده آل است. طرح نازک باعث سهولت در دستکاری مواد می‌شود.

3.0 سانتی متر : رایج ترین انتخاب برای دیوارهای داخلی است زیرا حمل و نصب آن‌ها آسان است. این ماده 5.8 کیلوگرم سبک تر از انواع دیگر است.

21 سانتی متر : این یک انتخاب عالی برای کاربردهای سقف است زیرا به جلوگیری از افتادگی سازه در طول زمان کمک می‌کند.

نتیجه

با اضافه شدن سیستم سازه‌های فولادی سبک (LSF) استفاده از درای وال نیز افزایش چشمگیری می‌باید؛ زیرا که درای وال بهترین گزینه برای تکمیل ساختمان از پیش ساخته شده ی فولادی است که به صورت اجرای خشک و عمدتا با استفاده از اتصالات پیچی به روش تولید صنعتی ساخته می‌شود. اگر در مرحله ساخت و ساز جدید باشید، بازسازی یا تهیه مصالح ساختمانی مناسب امری ضروری است. دیوارها و سقف‌ها باید پایدار و بادوام باشند و سیستم درای وال این امر را ممکن می‌سازد. از این مصالح می‌توان برای ساخت دیوارها و سقف‌های منظم وهمچنین به عنوان پارتیشن استفاده کرد. به راحتی برداشته و نصب می‌شود و می‌توان آن را در همه اندازه‌ها برش داد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

5/5 stars (1 Stimme)

بازگشت به لیست بلاگ

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 5 و 5 را با هم جمع نمایید.